Coraz więcej firm zachęca do kupna urządzeń, które są przyjazne środowisku oraz pomagają oszczędzać prąd i energię. Acxiom dokonał analizy tego, jak Polacy zachowują się w zetknięciu z produktami i ofertami ekologicznymi.

Używanie ogrzewania geotermalnego (tzw. pompa ciepła) deklaruje jedynie 3,6% analizowanej grupy konsumentów. Są to głównie osoby młode, przed 30. rokiem życia, dopiero zakładające rodziny, z dochodami powyżej 7 tysięcy złotych. Podobny profil klientów występuje w przypadku korzystania z kolektorów słonecznych, gdzie dodatkowo ważną cechą jest zamieszkiwanie w budynku powstałym po 2009 roku.
Według analizowanych danych, zmywarkę do naczyń ma co piąty Polak. Przy czym najwięcej klientów na taki sprzęt pochodzi z grupy osób dobrze wykształconych, w średnim wieku, ceniących sobie wygodę i oszczędności w rachunkach za wodę i prąd. Im wyższe wykształcenie, tym większy udział osób mających zmywarkę do naczyń w swoim gospodarstwie domowym. Co czwarty właściciel zmywarki mieszka we własnym domu, a jedynie 12% wynajmujących mieszkania ma dostęp do takiego sprzętu.Dokonywanie zakupu produktów spożywczych w kontekście ekologii zdecydowanie odrzuca co czwarty ankietowany, co trzeci mówi „raczej tak” a zdecydowanie na tak jest tylko 13% analizowanej grupy Polaków. Ekologia w obszarze produktów spożywczych jest najważniejsza dla kobiet, osób powyżej 40. roku życia, z wyższym wykształceniem, mieszkających w kilkuosobowych gospodarstwach domowych. 

Świadomy wybór produktów spożywczych pochodzenia ekologicznego idzie w parze z wysokimi dochodami. Bardzo podobnie sprawa wygląda w przypadku postaw proekologicznych związanych z kupowaniem sprzętu RTV/AGD.

20% mężczyzn jest zdecydowanie przeciwnych oszczędzaniu energii, a 63% kobiet jest na tak, lub zdecydowanie na tak. Znów przeważają tu świadomi konsumenci, w średnim wieku, dobrze wykształceni. Najbardziej na eko-energii zależy tym, którzy płacą najwyższe rachunki za prąd. Interesują ich wszelkie rozwiązania, które pozwolą oszczędzić na kosztach konsumpcji energii.

Aż 68% analizowanej grupy potwierdza segregację odpadów. Najbardziej aktywne są tu znów kobiety, osoby starsze (ponad 80% osób powyżej 50. roku życia segreguje śmieci), dobrze wykształcone (ponad 70% osób z wyższym wykształceniem korzysta z pojemników do segregacji śmieci). Wraz ze wzrostem rachunków za prąd rośnie skłonność do segregacji odpadów.

Obraz konsumenta świadomego, wykształconego, w średnim wieku, dobrze zarabiającego, mieszkającego w nowym budownictwie, przewija się również w przypadku analizy pytania o korzystanie z toreb wielokrotnego użytku na zakupy, bądź ograniczania korzystania z tradycyjnej chemii na rzecz ekologicznych odpowiedników (orzechy piorące, ekologiczne płyny do zmywania naczyń itd.)

Ponad 70% osób w wieku powyżej 50. roku życia odpowiada, że w ich domach przeważają eko-żarówki. Najmniej fanów energooszczędnych punktów świetlnych jest wśród osób z podstawowym wykształceniem, z jednoosobowych gospodarstw domowych. Im większa rodzina, młodsze budownictwo, wyższe dochody, tym wyższe zużycie energooszczędnych żarówek.

Patrząc przez pryzmat wysokości rachunku za prąd, najwięcej na energię elektryczną wydają właściciele domów i mieszkań (co piąty 200–299 zł, co czwarty powyżej 300 zł). Najmniejszy udział osób płacących rachunek poniżej 50 zł jest wśród mieszkańców wsi (niecałe 5%) a najwięcej wśród mieszkańców dużych aglomeracji i konurbacji miejskich (powyżej 275 tysięcy mieszkańców). 

Mieszkańcy wsi przodują wśród wydających najwięcej na prąd. Ponad 20% osób z obszarów wiejskich opłaca rachunki powyżej 200 zł. Osoby mieszkające w największych miastach otrzymują zdecydowanie rzadziej wysokie rachunki za prąd (nie muszą oświetlać pomieszczeń gospodarczych, ogrodu itd.).

Znajomość zachowań i postaw polskich konsumentów, wobec różnego rodzaju ofert i produktów eko, pomoże w dopasowaniu komunikacji z nimi, ekspozycji wartości, na które Polacy zwracają uwagę oraz adresowaniu przekazu do osób, które faktycznie wykazują postawy proekologiczne.