Powiadają, że praca marketingowca nigdy się nie kończy, a jeśli chodzi o analizowanie konkurencji, to nic nie mogłoby być bardziej prawdzie. Jest to niezwykle ważne, aby śledzić każdy aspekt marketingu konkurentów, w tym ich opakowania, reklamę, promocję, social media, a także aktywności internetowe.

W przeciwieństwie do znanych marek, małe przedsiębiorstwa na ogół nie mają środków, aby śledzić swoją konkurencję, tracąc przy tym dużo pieniędzy i poświęcając na to czas. Jednakże istnieje wiele sposobów na śledzenie konkurentów łatwo i skutecznie. Oto sześć z nich, które możesz rozpocząć „od zaraz”:

1. Zapisz się do subskrypcji Google. Pierwsze aktualizacje online dot. przedsiębiorstw z Twojej branży jest całkowicie bezpłatny za pomocą Google Alerts, co jest bardzo łatwe od strony konfiguracji. Wystarczy wstawić nazwy form swoich konkurentów w wynikach wyszukiwania i wybrać o jakich wynikach chciałbyś zostać powiadamiany – w tym wiadomości, blogi, wideo i dyskusje. Powiadomienie możesz otrzymywać za każdym razem, gdy Twój konkurent wykona jakikolwiek ruch – codziennie lub raz w tygodniu.

2. Połącz się z konkurentami w mediach społecznościowych. Zaznacz”Like” na profilu Twojej konkurencji na Facebooku, Twitterze i innych mediach społecznościowych. Upewnij się, że śledzisz zarówno markę oraz jej czołowych przywódców, aby zorientować się, co robią. Na przykład, będąc właścicielem restauracji, możesz śledzić nazwy restauracji z którymi konkurujesz, jak i również szefów kuchni i restauratorów, aby uzyskać pełny obraz ich działalności.

3. Zapisz się do newsletterów konkurencji. Zapisz się do swoich konkurentów podając swój adres e-mail oraz zapisując się do bezpośrednich kampanii marketingowych, powszechnie znanych jako Customer Relationship Marketing (CRM). Zostań regularnym Klientem i będziesz szybko widział, co oferują

4. Zostań tajemniczym Klientem. Prowadząc sprzedaż produktów możesz podpatrywać sposób prowadzenie biznesu Twojej konkurencji bez względu na to czy jest to sklep internetowy czy też supermarket. Dokonaj zakupu produktów  konkurencji, aby zobaczyć, jak wygląda cały proces od zamówienia po dokonanie płatności. Rób notatki na temat technik obsługi klienta, sprawdź również skąd pochodzi asortyment produktów, jaka jest polityka cenowa i sposób ułożenia produktów.

5. Dokonaj wyboru stoiska targowego. Gdy organizujesz pokaz handlowy, bierzesz udział w targach powinieneś wcześniej dobrze przeanalizować wystawiającą się na tych targach konkurencje. Na przykład, jeśli jesteś w branży wyposażenia domu, uczestniczą w lokalnym pokazie domu jest doskonałym miejscem, aby podnieść konkurencyjne broszury, cenniki i informacje linię produktów, dzięki czemu można na bieżąco z trendami w branży.

6. Monitorowanie strony internetowej konkurentów. Możesz dowiedzieć się wiele o swojej konkurencji mając wgląd w ich stronę internetową. Bądź na bieżąco weryfikując oferowaną przez nich nową funkcjonalność strony.

Naszym celem jest, aby upewnić się wszystkie elementy marketingowe, które tworzą swoje doświadczenie marki są lepsze niż konkurentów. Jeśli widzisz coś, co nie wydaje się działać, może to samo można powiedzieć o marketingu? Ustaw odpowiednio. Określenie najbardziej efektywnych sposobów zaangażowania klientów.

To bardzo proste, aby zidentyfikować te inne marki, które oferują dokładnie to, co robisz. Spójrz poza oczywistym i śledzić swoje pośrednich konkurentów, jak również. Kim są konkurenci, którzy mogą wyciągnąć czas, uwagę i pieniądze z dala od marki?

Na przykład, jeśli prowadzisz lokalny sklep z pamiątkami, inne sklepy z pamiątkami nie są jedynym konkurencji. Jesteś konkurencyjne dla kupujących w innych lokalnych sklepów, kin, kwiaciarnie i restauracje w okolicy, jak i kupujących online prezent. Wiele małych firm zobacz online marek jak ich największej konkurencji, niezależnie od lokalizacji.

Patrząc na konkurencję szerzej pomoże zrozumieć wszystkie wiadomości marketingowych skierowanych do klientów. Tylko wtedy można utrzymać się na szczycie swojej gry.